22 БЕРЕЗНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВОДИ
Щорічно 22 березня в світі відзначають Всесвітній день водних ресурсів (World Day for Water або World Water Day). Ідея його проведення вперше прозвучала на Конференції ООН з охорони навколишнього середовища та розвитку (ЮНСЕД), яка відбулася в 1992 році в Ріо-де-Жанейро.
Вода необхідна людству. Крапля води має силу, крапля води необхідна всім. Хоча 70% земної поверхні вкрито водою, 97,5% - це солона вода. З решти 2,5% прісної води, майже 68,7% - замерзла вода крижаних шапок і льодовиків. Тільки один відсоток від загального обсягу водних ресурсів планети доступний для використання людиною. У 20 столітті використання води збільшилася в 6 разів і більше ніж в 2 рази перевищує темпи приросту населення. У розвинених країнах до 30% запасів прісної води втрачаються через витоки, а в деяких великих містах втрати можуть досягати 70%. Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй, прийнявши резолюцію 47/193 від 22 лютого 1993 року, оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів. Відповідно до рекомендацій Конференції ООН з охорони навколишнього середовища та розвитку цей день почали відзначати з 1993 року.
Вода – одна з основних складових людського існування й споживається людством в тисячі разів більше, ніж нафта чи вугілля. Ми не уявляємо свого існування без річок, озер, морів, океанів.
Але наслідки життєдіяльності людини призвели до того, що дедалі більше річок та озер міліють, водоносні горизонти втрачають свою чистоту та цілющість. Гігантські водосховища, потужні ГЕС, сільськогосподарська діяльність, будівництво та житлово-комунальне господарство руйнують екосистеми, забруднюють водоносні артерії країни, знищують річки та озера. Головне джерело води для України – це великі річки Дніпро, Дунай, Дністер, Південний Буг. Повноводність цих артерій залежить в основному від їхніх приток – малих річок, яких в Україні налічується близько 63 тис. Однак їх становище викликає велику тривогу. За останні 50 років в Україні зникло близько 5 тис. малих водостоків, а це невідворотно веде до деградації великих річок. За результатами моніторингових спостережень гідрологічна ситуація на більшості водних об’єктів України набула ознак маловоддя (тривала гідрологічна посуха). За прогнозом Укргідрометцентру, на найближчий період очікується подальше зменшення водності річок, місцями до досягнення критеріїв маловоддя, а на окремих ділянках малих річок до відсутності стоку. 22 березня є унікальною можливістю нагадати людству про надзвичайну важливість водних ресурсів для навколишнього середовища і розвитку суспільства. Практичні зусилля можуть допомогти поглибити громадське розуміння як проблем, так і рішень в цій галузі. Для досягнення позитивних результатів необхідно перетворити слова в зобов'язання та дії в рамках загальної теми. А сьогоднішня дата - це ще одна можливість нагадати людству про надзвичайну важливість водних ресурсів для навколишнього середовища і розвитку суспільства.