ПРО ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ СПОЖИВАЧАМ

ПРО ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ СПОЖИВАЧАМ

Рахувати та економити ресурси. Таку рекомендацію отримала Україна від представників МВФ. Енергозбереження – сучасний тренд, але на тлі європейців, які ощадливо використовують кожну краплину води та зберігають тепло в своїх будинках, українці ставляться до цього питання – зухвало витратницьки. Але часи змінилися. Закон про комерційний облік теплової енергії та водопостачання вже прийнятий та вступив в силу. Незабаром українці відчують на собі себе, як це – бути ощадливими та сплачувати за рахунками.

 

Положення прийнятого закону, викликає критику в соціальних мережах. Експерти передбачають, зі вступом вдію закону між сусідами розпочнеться «війна», коли люди отримають перші «листи щастя», а це станеться вже наступного року. В Законі зазначені терміни встановлення приборів обліку:

 

• лічильники води (гарячої та холодної) в багатоквартирних будинках - до 2 серпня 2019 року.

 

Визначений механізм встановлення загальнобудинкових лічильників. Компанія - постачальник послуг повинна попередити мешканців (співвласників) будинку про встановлення лічильників впродовж двох місяців. Компанія має повідомити вартість приладів та робіт, порядок сплати внесків за їх встановлення. Мешканці будинку, мають право протягом двох місяців повідомити постачальнику послуг, щодо своїх пропозицій. В Законі визначено  три варіанти:

 

- мешканці можуть дати згоду на встановлення рахунку на умовах, які пропонують компанія-постачальник

- мешканці можуть повідомити про своє намір узгодити з компанією інші умови встановлення.

- мешканці можуть повідомити про намір самостійно обладнати будівлю загальнобудинковими вузлами комерційного обліку відповідно до чинного законодавства.

 

Якщо за два місяці компанія не отримала ніякої інформації від жителів, вона має право встановлювати прилади самостійно без будь-яких узгоджень.

 

Встановлені лічильники належать власникам приміщення, які відповідатимуть за їх збереження. Компанія – постачальник послуг лише приймає лічильники на комунальний облік впродовж 14 днів зі дня встановлення.

 

Комунальні підприємства можуть скористатися деякими варіантами встановлення приладів обліку. За бажанням мешканців будинку, вони мають право придбати та встановити прилади обліку самостійно. Для кожного будинку, сума за монтажні роботи розраховуватиметься окремо. Законодавці навіть пішли назустріч споживачам – Закон дозволяє сплачувати всі внески в розстрочку протягом п'яти років або іншого терміну за погодженням сторін, якщо про це погодяться компанії та жителі. В місцевому бюджеті може існувати програма фінансування встановлення загальнобудинкових вузлів. Але в цьому випадку останнє слово залишається за міською владою.

 

В зв'язку з численними питаннями, уряд роз'яснює правила обліку води та тепла. Показники лічильників, встановлені усередині квартир враховуватимуться. За послуги водопостачання, власники індивідуальних міжквартирних лічильників платитимуть як і раніше – за їх показниками. Мешканцям будинку, які не встановили міжквартирні прилади обліку, нарахування встановлюватиметься за наступною схемою: об'єм, визначений за допомогою загально будинкового вузла, розподілятиметься між споживачами пропорційно показникам квартирних лічильників. (В Законі використовуються два поняття – вузол комерційного обліку – загальнодержавний лічильник, і вузол розподільчого обліку –квартирний).

 

В пояснювальній записці, автори законопроекту зазначили, лічильники  води встановлені лише у 77% споживачів послуг. В багатоквартирних будинках цей показник значно нижчий і складає – лише 22%. Це означає, що 78% мешканців будинку не прагнуть економити воду. При абсолютному виконані закону, всі мешканці багатоповерхового будинку протягом трьох років повинні встановити лічильники в своїх квартирах. Українцям не лишається варіантів, окрім одного – економити, адже платити прийдеться за себе. Компанії – постачальники послуг вже не зможуть «покласти» на мешканців всі технічні втрати.

 

В Україні немає культури ощадливого споживання води, електрики, тепла. Відкриваючи кран, люди часто не думають, скільки літрів води втече дарма – яка різниця, адже платимо все рівно за нормами! Так вважають власники квартир, які не мають лічильників. З встановленням загально будинкових приладів – ця історія, виглядатиме по-іншому. Мешканці квартир, які мають індивідуальні лічильники, заощаджуватимуть. Решта сплачуватимуть за загально домовим лічильником.