На очисних спорудах Міськводоканалу пройшли навчання з ліквідації аварії, пов'язаної з викидом хлору

На очисних спорудах Міськводоканалу пройшли навчання з ліквідації аварії, пов'язаної з викидом хлору

 

В ході проведення командно-штабних навчань органів управління та сил цивільного захисту територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Дніпропетровської області, 18 жовтня були проведені спеціальні об’єктові навчання щодо ліквідації аварії з викидом хлору на дільниці очисних споруд комунально-виробничого підприємства Кам’янської міської ради «Міськводоканал».

Навчальною метою заходу стало практичне відпрацювання дій підрозділів ДСНС в разі виникнення надзвичайних ситуацій пов’язаних з аваріями на комунікаціях та технологічному обладнанні на подібного роду об’єктах. А також відпрацювання питань взаємодії органів управління і сил, які залучаються до оперативного реагування у разі виникнення надзвичайної ситуації.

За оперативно-тактичною характеристикою дільниця очисних споруд каналізації правого берегу призначена для прийому та очистки господарчо-побутових та промислових стічних вод з послідуючим знезараженням хлором та поверненням очищених стоків у пруди накопичувачі річки Суха Сура в межах м.Кам’янське. На очистку у середньому надходить до 40 тис. куб. метрів стічних вод на добу.

Найбільш небезпечною ділянкою виробництва на дільниці очисних споруд є хлораторна станція, де зберігаються та використовуються у технологічному процесі контейнери з хлором. За особливостями хлор має жовтувато-зелений газ із характерним різким неприємним та подразнюючим запахом, який в 2,5 рази важче за повітря, розчинний у воді.

Пари хлору подразнюють слизові оболонки та шкіру, контакт викликає опіки слизової оболонки дихальних шляхів, кашель, грудний біль, порушення координації, різь в очах. Дія хлору протягом години небезпечна для життя, а при високій концентрації елементу в повітрі може призвести до смерті. Тож, згідно тактичного задуму тренувань в результаті порушень регламенту розвантажувальних робіт, отримав ушкодження контейнер з хлором ємкістю 0,8 т.

В місці аварії спостерігається інтенсивний викид хлору у навколишнє середовище і формування зони небезпечного хімічного зараження. Внаслідок розгерметизації розлилося 80 кг. хлору.

Отримав отруєння парами хлору водій аульської хлоропереливної станції, котрий доставив контейнера. До прибуття пожежно-рятувальних підрозділів черговим персоналом дільниці очисних споруд ввімкнено стаціонарну систему водяної завіси та систему оповіщення, а також проводиться евакуація працівників підприємства.

Першими до місця виклику прибули чергове відділення рятувальників 8 державної пожежно-рятувальної частини ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області та доповідають про обстановку на місці події черговому диспетчеру Служби «101». Заступник начальника комплексу з експлуатації очисних споруд каналізації, уповноважений керівник з ліквідації надзвичайної ситуації на рівні «А», інструктує особовий склад підрозділів ДСНС. Після цього, рятувальники в складі ланок газодимозахисної служби в спеціальних захисних костюмах Л-1 проводять рятувальні роботи умовного постраждалого з зони ураження та передають медичним працівникам. За допомогою розпилених водяних стволів рятувальники здійснюють осадження парів хлору, встановлюючи додаткову водяну завісу – перешкоду для недопущення розповсюдження хлорної хмари.

Силами відділення другого взводу гірничорятувального загону накладено бандаж на місце пошкодження транспортного контейнера та перенесено його в дегазаційний приямок. На місці розливу здійснено дезактивацію, після проведені заміри небезпечних концентрацій хлору у повітрі, яких в повітрі не виявлено. Після здійснення всіх цих робіт була проведена дегазація техніки та санобробка особового складу, який перебував в зоні забруднення.

Наприкінці тренувань було підбито підсумки проведених заходів. До навчань були залучені пожежно-рятувальні підрозділи міста, рятувальники другого взводу Дніпровського воєнізованого гірничорятувального загону, фахівці підприємства КВП КМР «Міськводоканал», співробітники швидкої медичної допомоги та поліції. На ліквідацію умовної аварії було задіяно 14 одиниць спеціальної та пожежно-рятувальної техніки, із них 7 спеціалізованих пожежних автоцистерн та 59 чоловік особового складу служб реагування, а також біля 5 одиниць техніки від різних служб правопорядку, медичної служби і біля 40 чоловік з їх сторони.

Як пояснив заступник начальника Головного управління з реагування на надзвичайні ситуації, полковник Шевченко Олександр Володимирович: - Зараз на територій області з 16 по 19 жовтня проводились масштабні навчання з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Сьогодні проводилися навчання на території стратегічного об’єкту комунального підприємства Міськводоканал м.Кам’янське на яких відпрацьовувалися дії підприємства при виникненні аварії, а також  були відпрацьовані плани взаємодії на рівні області на місцях між службами які залучаються до ліквідації аварій. Ці навчання відбулися успішно.

Подібні навчання на міськводоканалі проводяться не в перше. Сьогоднішні навчання показали, що всі підрозділи підприємства Міськводоканалу та рятувальні підрозділи міста готові до ліквідації подобних ситуацій, но нехай це будуть лише навчальні завдання.

Розповісти: